Co oznacza FinTech i jakie daje korzyści indywidualnym użytkownikom?

Finanse to jeden z najważniejszych elementów naszego życia. I nie chodzi tutaj tylko o sam fakt posiadania pieniędzy, ale także o jak najwygodniejsze zarządzanie nimi. Nowoczesne rozwiązania finansowe bardzo ułatwiają proces pozyskania pieniędzy, ich wymiany oraz lokowanie. Wykorzystujemy je każdego dnia w formie chociażby wypłaty pieniędzy z bankomatu, przelewów ekspresowych, płatności elektronicznych, czy też korzystania z szybkich pożyczek online. Wymienione powyżej rozwiązania technologiczne są już dobrze znane klientom. Jednak każdego dnia pojawiają się pomysły na udoskonalenie już istniejących lub na stworzenie nowych rozwiązań, wykorzystywanych w branży finansowej. Rozmiar zapotrzebowania na nowe technologie finansowe doprowadził do powstania nowego sektora gospodarki nazywanego FinTech.

FinTech jest to sektor gospodarki, który obejmuje nowe technologie finansowe. Mianem tym określa się także firmy, które te rozwiązania technologiczne wytwarzają (firmy technologiczne) oraz te, które z nich korzystają (przedsiębiorstwa z branży finansowej).

Ze względu na obszar działania rozróżnia się dwa główne rodzaje technologii FinTech:

  • 1. technologie bankowe i ubezpieczeniowe – należą do nich wszelkiego typu rozwiązania technologiczne wykorzystywane w bankowości i finansach. Przykładem mogą być wciąż poszerzane systemy e-bankingu, czy też sprzedaży ubezpieczeń drogą internetową.
  • 2. rozwiązania związane z analizą danych i optymalizacją procesów – chodzi tu przykładowo o doradztwo w podejmowaniu decyzji, rozwój zabezpieczeń dostępnych technologii finansowych itp.

Do technologii typu FinTech zalicza się także pożyczki online, technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz systemy oparte na identyfikacji biometrycznej.

FinTech – korzyści dla indywidualnych użytkowników

Rozwiązania typu FinTech dają klientom instytucji finansowych szereg korzyści. Podstawowe z nich to:

• Wygoda

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym klient indywidualny może przede wszystkim wygodniej zarządzać swoimi finansami. Nie musi pamiętać o wypłacie gotówki, gdyż większość transakcji może wykonywać bezgotówkowo (np. przy użyciu dobrze już znanych kart płatniczych, czy też bardziej nowoczesnego rozwiązania BLIK). Znacznie więcej operacji finansowych może także zrealizować bez wychodzenia w domu, jedynie przy użyciu komputera lub smartfona z dostępem internetowym. Przykładem rozwiązania, które jeszcze do niedawna wymagało od klienta udania się do wybranej instytucji finansowej, a które obecnie jest możliwe w 100% online, jest chociażby szybka pożyczka przez Internet.

• Oszczędność czasu

Nowoczesne technologie finansowe oszczędzają czas zarówno firm, które je oferują swoim klientom, jak i samym klientom. Konsumenci nie muszą już tracić czasu na dojazd do banku w celu wypłaty pieniędzy, czy też założenia rachunku osobistego. Obecnie niektóre instytucje proponują nawet złożenie wniosku o kredyt hipoteczny przez internet. Tym samym klient załatwia całość online i oszczędza czas.

• Intuicyjny proces obsługi

Liczba wykorzystywanych rozwiązań finansowych wzrasta z dnia na dzień. Równocześnie wzrastają także oczekiwania klientów. Są oni zabiegani i nie chcą marnować swojego czasu. Zależy im więc na tym, aby korzystanie z danego rozwiązania nie wymagało zbyt wielkiego wysiłku umysłowego. Zadaniem twórców technologii finansowych jest więc dbanie o intuicyjny proces obsługi danego rozwiązania. Chodzi tu zarówno o modyfikację już istniejących rozwiązań finansowych (aby były bardziej intuicyjne), jak również o stworzenie nowych technologii, ułatwiających klientom zarządzanie ich finansami.

• Dostęp do usługi/produktu w miejscu i czasie wybranym przez klienta

Nowe technologie finansowe cechują się dużą dostępnością dla użytkownika. Klienci instytucji finansowych, dzięki wykorzystaniu drogi internetowej, mogą z dużej części tych technologii korzystać 24 godziny na dobę. Klient może więc o dowolnej godzinie zrobić przelew, wykupić OC, czy też ubezpieczenie domu lub mieszkania.

• Lepsze warunki cenowe danej usługi

Dzięki zautomatyzowaniu pewnych rozwiązań technologicznych, stały się one bardziej powszechne, a równocześnie tańsze w utrzymaniu przez daną instytucję finansową. Przykładowo – jeszcze 20 – 30 lat temu większość klientów wykonywała przelewy w formie tradycyjnej, papierowo. Oznaczało to, że instytucja wykonująca przelew musiała zatrudnić pracownika, który fizycznie wpisał dane do systemu i zatwierdził operację. Obecnie przelewy są wykonywane przez samego klienta, co wpływa na zredukowanie kosztów funkcjonowania instytucji, a tym samym – jest korzystniejsze finansowo dla klienta (przelewy elektroniczne są bezpłatne).

• Większa przejrzystość usługi

W ramach technologii FinTech większość transakcji zostało uproszczonych „wizualnie”. Tym samym stały się one bardziej przejrzyste dla klienta. Chodzi tutaj zarówno o interfejs i jakość systemu, w którym klient wykonuje daną operację finansową, jak również o większą przejrzystość zapisów i regulacji z nią związanych.

• Bezpieczeństwo

Nowoczesne technologii finansowe, aby były skuteczne, muszą także zapewnić swoim użytkownikom bezpieczeństwo. Dlatego ich twórcy zwracają baczną uwagę na standardy bezpieczeństwa i ochronę finansów klientów w cyfrowym świecie.